23 Aralık 2009 Çarşamba

Moda Tasarım

  2006 yılında yaptıgım bir kaç eskiz


                                               

Benim için zamanını tahmin edemediğim bir süreçte başlayan  ve uzun bir süre etkisinden kurtulmadıgım, her kadının azda olsa içinde barındırdıgı bir tutkudur moda.

Çocukluktan sinyallerini almaya başlarız biz bu tutkunun. Bebeklerimizin çeşit çeşit kıyafetleri olsun isteriz. Hep en güzel ve en son çıkan bebeğe sahip olmak, biraz tadını çıkarınca da yenisini almak isteriz.
Annelerimizin oyuncaklara zarar vermek olarak algıladıgı fakat çocukların, keşfetmek ve denemek ugruna yaptıgı değişimlere, bozmak ve kirletmek adını veririz.

Bebeğin saçları kesilir, elbiseleri deforme edilir veya bir mendil parçası ile yeni kıyafetler oluşturma çabasına girilirdi. Bazen de yüzü karalanır, kolu bacağı koparılır, çıplak bırakılırdı. Bir çogumuz için yıkıcı hareketler de olsa bunlar, bence çocugun yaratıcı gücü ile alakalıdır.

Ben de bu dönemlerde diğer bir çok çocuk gibi bebeklerimle fazla uğraşmışımdır. Önce karalamalar sonra kırpmalar, buldugum bez parçalarını oraya buraya tutturmalar, elimdeki kıyafetler arasında farklı kombinler yaratmalar ve en son olarak elime bir iğne, bir iplik ve bir kumaş parçası alarak sıfırdan yaratmak olmuştu.
Bu da zamanla kendi kıyafetlerime müdehale etmek olarak yer değiştirmişti.

11-12'li yaşlarda, ispanyol paça, turuncu denim kumaştan bir pantalonum vardı. Önce boyumun uzaması sebebi ile pantalonun paçaları kısaltılarak bir şort elde edildi. Sonra kalan geniş kumaş parçaları ile bir mini etek dikmiştim. Şimdi bakıyorum da bence gayet başarılıydım.

Lise yıllarımda yine, sınıfın tembel öğrencilerinden olma sebeplerimden biriydi bu moda tutkusu. Derslerde orayı burayı çiziklemek, kadın giysileri tasarlamak ve dersi dinlememek en çok yaptıgım aktivitelerdendi.


2001 yılı fizik dersinde yaptığım uzayda yaşam adlı bir eskiz.

Fizik hocamız astronomi mezunu, şarapçı bir adamdı, uzayda yaşam adlı bir çalışma için esin kaynağıydı.

Daha sonraları üniversitede bir çok arkadaşıma still danışmalıgı yaparak bu duygumu beslemişimdir. Çocukken de zaten kıyafetler bana sorulmadan hiç bir şekilde evden çıkılmazdı...

                                                                              ***
Yaratmak imkan, yetenek ve teknik isteyen bir iştir fakat kendi güncel hayatımızda yaptıgımız kombinler ve ufak dokunuşlarla bu tutkuyu herkese gösterebilir, paylaşabilir ve yaşatabiliriz.

Bahar Yapman - 2007

Hiç yorum yok: